Question: The sales price per unit is 13 for the Idaho

The sales price per unit is $13 for the Idaho Co.'s only product. The variable cost per unit is $5. In 2013, the company sold 80,000 units, which was 10,000 units above the break-even point. Compute the following:
1. Total fixed expenses.
2. Total variable expense at the break-even volume.


View Solution:


Sale on SolutionInn
Sales7
Views255
Comments
  • CreatedMay 05, 2014
  • Files Included
Post your question
5000