The standard cost card for a product shows that the
The standard cost card for a product shows that the product should use 4 kilograms of material B per finished unit and that the standard price of material B is $4.50 per kilogram. During April, when the budgeted production level was 1,000 units, 1,040 units were actually made. A total of 4,100 kilograms of material B were used in production and the inventories of material B were reduced by 300 kilograms during April. The total cost of material B purchased during April was $14,400. The material variances for material B during April were:


A. Option A
B. Option B
C. Option C
D. OptionD
Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help