Question

The Wood Valley Dairy makes cheese to supply to stores in its area. The dairy can make 250 pounds of cheese per day (365 days per year), and the demand at area stores is 180 pounds per day. Each time the dairy makes cheese, it costs $125 to set up the production process. The annual cost of carrying a pound of cheese in a refrigerated storage area is $12. Determine the optimal order size and the minimum total annual inventory cost.



$1.99
Sales2
Views287
Comments0
  • CreatedJuly 17, 2014
  • Files Included
Post your question
5000