Question

VitaSport produced 20,000 cases of powdered drink mix and sold 17,000 cases in April 2014. The sale price was $ 22, variable costs were $ 14 per case ($ 10 manufacturing and $ 4 selling and administrative), and total fixed costs were $ 55,000 ($ 40,000 manufacturing overhead and $ 15,000 selling and administrative). The company had no beginning Finished Goods Inventory.

Requirements
1. Prepare the April income statement using variable costing.
2. Determine the product cost per unit and the total cost of the 3,000 cases in Finished Goods Inventory as of April 30.



$1.99
Sales1
Views83
Comments0
  • CreatedJanuary 16, 2015
  • Files Included
Post your question
5000