Question

Wyandotte Company provided the following information for the last calendar year:
Beginning inventory:
Direct materials ..... $25,900
Work in process ..... 44,700
Ending inventory:
Direct materials ..... $18,000
Work in process ..... 22,700
During the year, direct materials purchases amounted to $256,900, direct labor cost was $176,000, and overhead cost was $308,400. There were 40,000 units produced.
Required:
1. Calculate the total cost of direct materials used in production.
2. Calculate the cost of goods manufactured. Calculate the unit manufacturing cost.
3. Of the unit manufacturing cost calculated in Requirement 2, $6.62 is direct materials and $7.71 is overhead. What is the prime cost per unit? Conversion cost per unit?


$1.99
Sales4
Views307
Comments0
  • CreatedSeptember 01, 2015
  • Files Included
Post your question
5000