Injin Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product. Direct materials (8 pounds at $2.50 per pound) ... $20 Direct labor (3 hours at $12.00 per hour) ....... $36
Injin Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.
Direct materials (8 pounds at $2.50 per pound) ... $20
Direct labor (3 hours at $12.00 per hour) ....... $36
During the month of April, the company manufactures 230 units and incurs the following actual costs.
Direct materials purchased and used (1,900 pounds) .... $4,940
Direct labor (700 hours) ................ $8,120
Instructions
Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.
This problem has been solved!
Do you need an answer to a question different from the above? Ask your question!
- Tutor Answer
Total materials variance AQ X AP 1900 X 260 4940 SQ X SP 1840 X 250 4600 340 U Materials price v…View the full answer

Related Book For
Accounting Principles
ISBN: 978-0470534793
10th Edition
Authors: Jerry J. Weygandt, Paul D. Kimmel, Donald E. Kieso
Question Details
Chapter #
25
Section: Exercises
Problem: 7
Posted Date: October 28, 2011 06:40:23
Students also viewed these Managerial Accounting questions