Joshua Company has determined the following selling price and manufacturing cost per unit based on normal production of 72,000 units

Question:

Joshua Company has determined the following selling price and manufacturing cost per unit based on normal production of 72,000 units per year:
Selling price per unit....................................... $ 22
Variable cost per unit:
Direct materials............................................. $ 4
Direct labor................................................. 4
Variable factory overhead.................................. 2
Variable cost per unit ...................................... $ 10
Fixed costs:
Fixed factory overhead per year ........................... $ 360,000
Fixed selling and administrative expense per year...... 48,000
Joshua Company has determined the following selling price and manufacturing

October has no beginning inventories.
Required:
Prepare comparative income statements, including a comparative schedule of cost of goods sold, for each of these three months in 2016 under each of the following:
1. Absorption costing (include under- or overapplied overhead).
2. Variable costing.

This problem has been solved!


Do you need an answer to a question different from the above? Ask your question!

Step by Step Answer:

Related Book For  answer-question

Principles of Cost Accounting

ISBN: 978-1305087408

17th edition

Authors: Edward J. Vanderbeck, Maria Mitchell

View Solution
Create a free account to access the answer
Cannot find your solution?
Post a FREE question now and get an answer within minutes. * Average response time.
Question Posted: March 31, 2015 11:45:46