Maya purchases only three products; orange juice, prepared

Maya purchases only three products; orange juice, prepared meals, and on-demand episodes of her favorite shows. Each week she purchases 2 bottles of orange juice, 14 prepared meals, and 8 on-demand episodes. The prices of bottles of orange juice, prepared meals, and on-demand episodes for four different years are shown in the table below.

Year

Price of Orange Juice

Price of Prepared Meals

Price of On-Demand Episodes

1

$2

$6

$10

2

$6

$5

$12

3

$4

$7

$13

4

$4

$8

$11

Based on this information, which of the following statements is true?

Multiple Choice

  • Because the price of one of the goods has gone down each year, the cost of Maya’s purchases has gone down each year.
  • There has been inflation in every year.
  • The cost of Maya’s purchases increased in Year 2 and Year 3, but decreased in Year 4.
  • Inflation means that all prices have gone up, so there is no inflation in any year.

Members

  • Access to 2 Million+ Textbook solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
$9.99
VIEW SOLUTION

OR

Non-Members

Get help from Economics Tutors
Ask questions directly from Qualified Online Economics Tutors.
Best for online homework assistance.