Question: Calculate the unit product cost using absorption costing Round your

Calculate the unit product cost using absorption costing. Round your answer to the nearest cent.
Marks Company had the following costs:
Units produced.................... 300 units
Direct materials .................. $ 67 per unit
Direct labor .................... 38 per unit
Variable manufacturing overhead............. 12 per unit
Fixed manufacturing overhead ............. 6,750 per year
Variable selling and administrative costs .......... 26 per unit
Fixed selling and administrative costs ......... 2,175 per year


View Solution:


Sale on SolutionInn
Sales0
Views115
Comments
  • CreatedJanuary 16, 2015
  • Files Included
Post your question
5000