Calculate the unit product cost using variable costing Round your
Calculate the unit product cost using variable costing. Round your answer to the nearest cent.
Marks Company had the following costs:
Units produced................. 300 units
Direct materials ................. $ 67 per unit
Direct labor ................. 38 per unit
Variable manufacturing overhead......... 12 per unit
Fixed manufacturing overhead ......... 6,750 per year
Variable selling and administrative costs ...... 26 per unit
Fixed selling and administrative costs ....... 2,175 per year


Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help