Question

Data for Levine Inc. are given in E.
In E, Levine Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.
Direct materials (8 pounds at $2.50 per pound) ........ $20
Direct labor (3 hours at $12.00 per hour) .......... $36
During the month of April, the company manufactures 230 units and incurs the following actual costs.
Direct materials purchased and used (1,900 pounds) ..... $5,035
Direct labor (700 hours) ................ $8,120

Instructions
Journalize the entries to record the materials and labor variances.



$1.99
Sales4
Views409
Comments0
  • CreatedMarch 02, 2015
  • Files Included
Post your question
5000