Lewis Manufacturing Company produces a single product The following data
Lewis Manufacturing Company produces a single product. The following data apply to the standard cost of materials and labor associated with making the product.
Materials quantity per unit ...... 1 pound
Materials price .......... $10.00 per pound
Labor quantity per unit ........ 2 hours
Labor price ............ $18.00 per hour
During the year, the company made 1,800 units of product. At the end of the year, the following variances had been calculated.
Materials usage variance ...... $800 Favorable
Materials price variance ...... $688 Unfavorable
Labor usage variance ....... $3,600 Unfavorable
Labor price variance ........ $5,700 Favorable

Required
a. Determine the actual amount of materials used.
b. Determine the actual price paid per pound for materials.
c. Determine the actual labor hours used.
d. Determine the actual labor price per hour.

Membership TRY NOW
  • Access to 800,000+ Textbook Solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
  • Live Video Consultation with Tutors
  • 50,000+ Answers by Tutors
OR
Relevant Tutors available to help