Question

Refer to the information in PB9-1 for Sweetly Sent.


Sweetly Sent has the following actual results for the month of February:
Number of units produced and sold ....... 38,500
Number of ounces of wax purchased and used ... 583,000
Cost of wax used .............. $ 37,895
Number of labor hours worked ......... 9,900
Direct labor cost .............. $136,620
Variable overhead cost ............ $ 3,630
Fixed overhead cost ............. $ 9,900

Required:
Prepare the journal entry to record the following for Sweetly Sent:
1. Direct materials costs and related variances. Assume the company purchases raw materials as needed and does not maintain any ending inventories.
2. Direct labor and related variances.
3. Variable overhead costs and relatedvariances.


$1.99
Sales1
Views62
Comments0
  • CreatedFebruary 27, 2015
  • Files Included
Post your question
5000