Question

The Tasty Treats Factory plans to open a new retail store in Medina, Ohio. The Tasty Treats Factory will sell specialty cupcakes for $ 6 per cupcake (each cupcake has a variable cost of $ 4.) The company is negotiating its lease for the new Medina location. The land-lord has offered two leasing options: 1) a lease of $ 2,600 per month; or 2) a monthly lease cost of $ 1,700 plus 5% of the company’s monthly sales revenue.

Requirements
1. If the Tasty Treats Factory plans to sell 2,200 cupcakes a month, which lease option would cost less each month? Why?
2. If the company plans to sell 4,500 cupcakes a month, which lease option would be more attractive? Why?



$1.99
Sales9
Views225
Comments0
  • CreatedAugust 27, 2014
  • Files Included
Post your question
5000