Question: Varilux manufactures a single product and sells it for

Varilux manufactures a single product and sells it for $ 10 per unit. At the beginning of the year, there were 1,000 units in inventory. Upon further investigation, you discover that units produced last year had $ 3 of fixed manufacturing costs and $ 2 of variable manufacturing costs. During the year, Varilux produced 10,000 units of product. Each unit produced generated $ 3 of variable manufacturing cost. Total fixed manufacturing cost for the current year was $ 40,000. Selling and administrative costs consisted of $ 12,000 of variable costs and $ 18,000 of fixed costs. There were no inventories at the end of the year.

Required:
Prepare two income statements for the current year: one on a variable cost basis and the other on an absorption cost basis. Explain any difference between the two net income numbers and provide calculations supporting your explanation of the difference.


View Solution:


Sale on SolutionInn
Sales0
Views57
Comments
  • CreatedDecember 15, 2014
  • Files Included
Post your question
5000