Question

Wattan Company reports beginning inventory of 10 units at $ 60 each. Every week for four weeks it purchases an additional 10 units at respective costs of $ 61, $ 62, $ 65 and $ 70 per unit for weeks 1 through 4. Calculate the cost of goods available for sale and the units available for sale for this four-week period. Assume that no sales occur during those four weeks.



$1.99
Sales3
Views447
Comments0
  • CreatedNovember 26, 2013
  • Files Included
Post your question
5000