Question: GIVEN: b = 2.20 f t d = 2.70 f t , h = 1.35 , Water specific weight 62.4 F=500 lb Ax=334lb Bx=167lb f

GIVEN: b = 2.20ft

d = 2.70ft , h = 1.35 , Water specific weight 62.4

F=500 lb

Ax=334lb

Bx=167lb

f,

 F = 500 lbThe water's specific weight is ?w = 62.4lb/ft3 


What is dmax, the water's maximum depth before the pressure causes the gate from Part A to open?

image

h DA B d

Step by Step Solution

3.40 Rating (153 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Given data Water depth d 270 ft Gate width b 220 ft h 135 ft ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Mechanical Engineering Questions!