Question: A glass lens (nglass = 1.52) has an antireflection coating of MgF2 (n = 1.38). (a) For 545-nm light, what minimum thickness of MgF2 will

A glass lens (nglass = 1.52) has an antireflection coating of MgF2 (n = 1.38).

(a) For 545-nm light, what minimum thickness of MgF2 will cause the reflected rays R2 and R4 in FIGURE 28-50 to interfere destructively, assuming normal incidence?

(b) Interference will also occur between the forward-moving rays R1 and R3 in Figure 28-50. What minimum thickness of MgF2 will cause these two rays to interfere constructively?

In figure 28-50

Incident light R2 R1 R4 R3 Glass MgF2 Air (n = 1.52) (n = 1.00) (n = 1.38)

Incident light R2 R1 R4 R3 Glass MgF2 Air (n = 1.52) (n = 1.00) (n = 1.38)

Step by Step Solution

3.54 Rating (158 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Picture the Problem Incident light reflects off of a magnesiumfluoride film on the surface of glass ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

1307-P-M-P-Q-M(1562).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Modern Physics Questions!