Question: A sample of six clusters is to be taken from a population with N = 30 clusters and M = 600 elements. The following table
A sample of six clusters is to be taken from a population with N = 30 clusters and M = 600 elements. The following table shows values of Mi, xi, and ai for each cluster in the sample.
.png)
a. Develop point estimates of the population mean, total, and proportion.
b. Develop an approximate 95% confidence interval for the population mean.
c. Develop an approximate 95% confidence interval for the population total.
d. Develop an approximate 95% confidence interval for the population proportion.
13014323 50005 599018-4 211-0 552305 te 123456 ta
Step by Step Solution
3.37 Rating (150 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a 60080 48000 b 3500 80 35 2 965 80 15 2 960 80 12 2 2070 80 23 ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
995-M-S-N (2946).docx
120 KBs Word File
