Question: An alpha particle with kinetic energy T = 0.50 MeV is deflected through an angle of 0 = 90 by the Coulomb field of a
An alpha particle with kinetic energy T = 0.50 MeV is deflected through an angle of 0 = 90° by the Coulomb field of a stationary Hg nucleus. Find:
(a) The least curvature radius of its trajectory;
(b) The minimum approach distance between the particle and the nucleus.
(a) The least curvature radius of its trajectory;
(b) The minimum approach distance between the particle and the nucleus.
Step by Step Solution
★★★★★
3.41 Rating (170 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
We shall ignore the recoil of Hg nucleus a Let A be the poi... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
P-A-P-S-P (4).docx
120 KBs Word File
