Question: An electronic circuit contains a power resistor that dissipates 1.5 watts. The designer wants to modify the circuitry in such a way that it will
An electronic circuit contains a power resistor that dissipates 1.5 watts. The designer wants to modify the circuitry in such a way that it will be necessary for the resistor to dissipate 2.5 watts. The resistor is in the shape of a disk 1 cm in diameter and 0.6 mm thick. Its surface is aligned with a cooling air flow at 30?C and 10 m/s velocity. The resistor lifetime becomes unacceptable if its surface temperature exceeds 90?C. Is it necessary to replace the resistor for the new circuit?GIVENA heat generating resistor disk with its surface aligned with a cooling airflowHeat generation rate (QG) = 2.5 WDisk diameter (D) = 1 cm = 0.01 mDisk thickness (t) = 0.6 mm = 0.0006 mAir temperature (T??) = 30?CAir velocity (U??) = 10 m/sMaximum surface temperature (Ts) = 90?CASSUMPTIONSSteady stateRadiation isnegligible

T,- 90C Max Alr T-30C D-1 cm- U.= 10 m/s tt=0.6 mm
Step by Step Solution
3.44 Rating (176 Votes )
There are 3 Steps involved in it
The Reynolds number based on the diameter is The Nusselt number for th... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
66-E-M-E-H-M-T (1816).docx
120 KBs Word File
