Question: As in Exercise 37, a 4 m long wooden board has a fulcrum placed 1 m from the left end. A 20 kg child sits

As in Exercise 37, a 4 m long wooden board has a fulcrum placed 1 m from the left end. A 20 kg child sits at the right end of the board (at position x = 3) and an 80 kg adult sits at the left end (at position x = -1). Suppose that the board has density of 5 kg/m. Find the center of mass. Who will go up?
The relation between the mathematical expectation and the center of mass in physics also holds for continuous distributions. Mass density acts like probability density (after the mass density has been divided by the total density). For example, suppose the density of a 1 m long bar is p(x) = 4x kg/m. Then the total mass is
As in Exercise 37, a 4 m long wooden board

Dividing p(x) by this total mass of 2 gives a density f(x) = 2x, which has integral 1, like a p.d.f. The expectation of a random variable X with this p.d.f. is

As in Exercise 37, a 4 m long wooden board

2x32 31-3 E(X) = xf(x) dx = 2x2

Step by Step Solution

3.44 Rating (167 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The board weight 20 kg and has center of mass at x 2 The total mass is 120 kg so ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

808-M-S-P (7613).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Statistics Questions!