Question: Clark Co. uses normal absorption job-order costing. Factory overhead is applied to production at a budgeted rate of 300% of prime costs (direct materials plus
Clark Co. uses normal absorption job-order costing. Factory overhead is applied to production at a budgeted rate of 300% of prime costs (direct materials plus direct labor). Clark Co.’s policy is to not prorate any over- or under applied overhead amounts. All inventory amounts listed next are after disposition of any over- or under- applied overhead:
Direct labor = $100,000
Beginning balance of stores (direct materials) = $20,000
Ending balance of stores = $20,000
Purchased $50,000 of direct materials during period
Beginning balance of work in process = $300,000
Ending balance of work in process = $300,000
Cost of goods sold = $350,000
Finished goods beg. inventory = $100,000
Finished goods ending inventory = $200,000
Determine the following:
1. Direct materials used
2. Factory overhead applied
3. Cost of goods manufactured
4. Actual factory overhead for the period
Step by Step Solution
3.36 Rating (171 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Direct materials used 20000 50000 Direct materials used 20000 Direct materials used 50000 2 Fact... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
345-B-C-A-P-C (253).docx
120 KBs Word File
