Question: Hot coffee is contained in a cylindrical thermos bottle that is of length L = 0.3 m and is lying on its side (horizontally). The
Hot coffee is contained in a cylindrical thermos bottle that is of length L = 0.3 m and is lying on its side (horizontally). The coffee container consists of a glass flask of diameter D1 = 0.07 m, separated from an aluminum housing of diameter D2 = 0.08 m by air at atmospheric pressure. The outer surface of the flask and the inner surface of the housing are silver coated to provide emissivities of ?1 = ?2 = 0.25. If these surface temperatures are T1 = 75? C and T2 = 35?C, what is the heat loss from the coffee?

Coffee D, D Air space Insulation strip
Step by Step Solution
3.40 Rating (175 Votes )
There are 3 Steps involved in it
KNOWN Dimensions and surface conditions of a cylindrical thermos bottle filled with hot coffee and l... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
8-E-M-E-H-M-T (1324).docx
120 KBs Word File
