Question: If = 30 o and T = 6kN, determine the magnitude of the resultant force acting on the eyebolt and its direction measured clockwise

If θ = 30oand T = 6kN, determine the magnitude of the resultant force acting on the eyebolt and its direction measured clockwise from the positive x axis.


45° 8 kN

45 8 kN

Step by Step Solution

3.34 Rating (163 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The parallelogram law of addition and the triangular rule are shown ... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (1 attachment)

Word file Icon

50-E-C-S (1458).docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!