Question: In Figure the capacitances arc C1 = 1.0F and C2 = 3.0F, and both capacitors are charged to a potential difference of V = 100
In Figure the capacitances arc C1 = 1.0μF and C2 = 3.0μF, and both capacitors are charged to a potential difference of V = 100 V but with opposite polarity as shown. Switches S1 and S2 are now closed.
(a) What is now the potential difference between points a and b? What now is the charge on capacitor?
(b) 1 and
(c) 2?

C2 S2
Step by Step Solution
★★★★★
3.41 Rating (173 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
a After the switches are closed the potential differences across the capacito... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
Document Format (1 attachment)
2-P-E-C-D (287).docx
120 KBs Word File
