Maple Products, Ltd., manufactures a super-strong hockey stick. The standard cost of one hockey stick is: Last

Question:

Maple Products, Ltd., manufactures a super-strong hockey stick. The standard cost of one hockey stick is:

Standard Quantity Standard Price or Rate $3.00 per foot ? per hour $1.30 per hour Standard Cost or Hours Direct material


Last year, 8,000 hockey sticks were produced and sold. Selected cost data relating to last year’s operations follow:

The following additional information is available for last year’s operations:

(a)        No materials were on hand at the start of last year. Some of the materials purchased during the year were still on hand in the warehouse at the end of the year.

(b)        The variable manufacturing overhead rate is based on direct labor-hours. Total actual variable manufacturing overhead cost for last year was $19,800.

(c)        Actual direct materials usage for last year exceeded the standard by 0.2 feet per stick.


Required:

1.         For direct materials:

(a)         Compute the price and quantity variances for last year.

(b)        Prepare journal entries to record all activities relating to direct materials for last year.

2.         For direct labor:

(a)        Using the rate variance given above, calculate the standard hourly wage rate and compute the efficiency variance for last year.

(b)        Prepare a journal entry to record activity relating to direct labor for last year.

3.         Compute the variable overhead rate variance for last year and verify the variable overhead efficiency variance given above.

4.         State possible causes of each variance that you have computed.

5.         Prepare a standard cost card for one hockey stick.

Fantastic news! We've Found the answer you've been seeking!

Step by Step Answer:

Related Book For  answer-question

Managerial Accounting

ISBN: 978-0697789938

13th Edition

Authors: Ray H. Garrison, Eric W. Noreen, Peter C. Brewer

Question Posted: