Nona Inc., which produces a single product, has prepared the

Nona Inc., which produces a single product, has prepared the following standard cost sheet for one unit of the product.
Direct materials (8 pounds at $2.50 per pound) ....$20
Direct labor (3 hours at $12.00 per hour) .....$36
During the month of April, the company manufactures 235 units and incurs the following actual costs.
Direct materials purchased and used (1,900 pounds) ...$5,035
Direct labor (700 hours) ...............$8,260
Instructions
Compute the total, price, and quantity variances for materials and labor.

Members

  • Access to 1 Million+ Textbook solutions
  • Ask any question from 24/7 available
    Tutors
$9.99
VIEW SOLUTION
OR

Non-Members

Copyright © 2019 SolutionInn All Rights Reserved