Question: Recall the breath analyzers described in Example 4.3.5. The following are thirty blood alcohol determinations made by Analyzer GTE-10, a three-year-old unit that may be
.png)
(a) If μ denotes the true average reading that Analyzer GTE-10 would give for a person whose blood alcohol concentration is 12.6%, test H0: μ = 12.6 versus H1: μ = 12.6 at the α = 0.05 level of significance. Assume that σ = 0.4. Would you recommend that the machine be readjusted?
(b) What statistical assumptions are implicit in the hypothesis test done in part (a)? Is there any reason to suspect that those assumptions may not be satisfied?
12.3 12.7 13.6 12.7 12.9 12.6 12.6 13.1 12.6 13.1 12.7 12.5 13.2 12.8 12.4 12.6 12.4 12.4 13.1 12.9 13.3 12.6 12.6 12.7 13.1 12.4 12.4 13.1 12.4 12.9
Step by Step Solution
3.42 Rating (161 Votes )
There are 3 Steps involved in it
a H 0 should be rejected if Is either 196 or196 Buty 1276 andz 219 sugg... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Document Format (1 attachment)
681-M-C-M-S (885).docx
120 KBs Word File
