Question: 13. A normally distributed population has a mean of = 80 and a suandard iteviation of u = 20. Calculate the z-score for cach of

13. A normally distributed population has a mean of

= 80 and a suandard iteviation of u = 20. Calculate the z-score for cach of the following samples, Based on the z scure value, determine whether the sample mean is a typical, representative value oe an extreme valus for samples of this size.

a. A simple of m - 4 scores with a mean of M = 90

b. A sample of a = 25 scores with u mean of M - 84.

e. A sample of a = 100 scores with a mesa af

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Business Statistics Questions!