Question: 25. Consider the following hypothesis test: H0: Ha: m $ 45 m , 45 A sample of 36 is used. Identify the p-value and state

25. Consider the following hypothesis test:

H0:

Ha:

m $ 45 m , 45 A sample of 36 is used. Identify the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use a = .01.

a. x = 44 and s = 5.2

b. x = 43 and s = 4.6

c. x = 46 and s = 5.0 26. Consider the following hypothesis test:

H0:

Ha:

m 5 100 m ± 100 A sample of 65 is used. Identify the p-value and state your conclusion for each of the following sample results. Use a = .05.

a. x = 103 and s = 11.5

b. x = 96.5 and s = 11.0

c. x = 102 and s = 10.5

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Bayesian Statistics An Introduction Questions!