Question: 7. Ues R commands and the information given in Exercise 5 in Section 8.3, that is, n = 500, H0 : p = 0.05 vs
7. Ues R commands and the information given in Exercise 5 in Section 8.3, that is, n = 500, H0 : p = 0.05 vs Ha : p < 0.05, and α = 0.01, to complete the following.
(a) Find the probability of type II error at pa = 0.04.
(b) What sample size should be used to achieve power of 0.5 at pa = 0.04 while keeping the level of significance at 0.01?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
