Question: Demand for a perishable product is estimated to have a Normally distribution distributed with a mean of 336 units per week and a standard deviation
Demand for a perishable product is estimated to have a Normally distribution distributed with a mean of 336 units per week and a standard deviation of 48 units. The unit variable cost is $36.
a. How many units should be ordered to if price = $40?
b. How many units should be ordered to if price = $72?
c. How many units should be ordered to if price = $62?
d. What price is needed to justify ordering 415 units? What would happen to the distribution of demand?
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
