Question: Use the following fact derived from Newtons Laws: An object released at an angle with initial velocity v ft/s travels a horizontal distance A
Use the following fact derived from Newton’s Laws: An object released at an angle θ with initial velocity v ft/s travels a horizontal distance


A player located 18.1 ft from the basket launches a successful jump shot from a height of 10 ft (level with the rim of the basket), at an angle θ = 34° and initial velocity v = 25 ft/s.
(a) Show that Δs ≈ 0.255Δθ ft for a small change of Δθ.
(b) Is it likely that the shot would have been successful if the angle had been off by 2°?
(c) Estimate Δs if θ = 34°, v = 25 ft/s, and Δv = 2.
S= 1 322 v sin 20 ft (Figure 11)
Step by Step Solution
3.45 Rating (158 Votes )
There are 3 Steps involved in it
Using Newtons laws and the given initial velocity of v 25 fts the shot travels s 625 35 sin 2t ft ... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
