Question: A block on a spring is pulled to the right and released at t = 0 s. It passes x = 3.00 cm at t
A block on a spring is pulled to the right and released at t = 0 s. It passes x = 3.00 cm at t = 0.685 s, and it passes x = -3.00 cm at t = 0.886 s.
a. What is the angular frequency?
b. What is the amplitude?
Step by Step Solution
★★★★★
3.44 Rating (167 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Model The block on a spring is in simple harmonic motion Solve a The positio... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
