Question: In a perfectly competitive market, the inverse demand function is p = 50 Q. Market supply, Q s , is perfectly elastic at a price

In a perfectly competitive market, the inverse demand function isp = 50 ˆ’ Q.Market supply,Qs,is perfectly elastic at a price of 40, because each firm has a constant marginal costMC = 40. 

a. Create a spreadsheet with column headings Q, p, MC, and CS (consumer surplus). Fill in the spreadsheet for Q=1, 2, 3,€¦25.Q = 1, 2, 3,€¦25. Calculate the competitive market€™s equilibrium output and price.

b. One firm invests 200 in a successful R&D project that allows it to lower its marginal cost of production from 40 to 10. The firm gets a patent for its new process. Create a new spreadsheet showing the situation under this patent monopoly, with no competitive firms. The column headings are Q, p, MR, MC, CS, and Profit (including the investment of 200). Calculate the patent monopoly€™s profit-maximizing output, price, and profit. Did the R&D investment pay?

Step by Step Solution

3.37 Rating (166 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Demand Function P 50 Q Marginal Revenue MR 50 2Q Marginal Cost 40 Marginal Cost after process inno... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Document Format (2 attachments)

PDF file Icon

1588_60619c5ad3d42_678777.pdf

180 KBs PDF File

Word file Icon

1588_60619c5ad3d42_678777.docx

120 KBs Word File

Students Have Also Explored These Related Microeconomics Questions!