Question: A sample of size n = 32 is drawn from a population whose standard deviation is = 12.1. a. Find the margin of error
A sample of size n = 32 is drawn from a population whose standard deviation is σ = 12.1.
a. Find the margin of error for a 99% confidence interval for μ.
b. If the confidence level were 90%, would the margin of error be larger or smaller?
Step by Step Solution
★★★★★
3.38 Rating (157 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
