Question: A particle moves along the (x)-axis with an initial velocity (v_{x}=50 mathrm{ft} / mathrm{sec}) at the origin when (t=0). For the first 4 seconds it

A particle moves along the \(x\)-axis with an initial velocity \(v_{x}=50 \mathrm{ft} / \mathrm{sec}\) at the origin when \(t=0\). For the first 4 seconds it has no acceleration, and thereafter it is acted on by a retarding force which gives it a constant acceleration \(a_{x}=-10 \mathrm{ft} / \mathrm{sec}^{2}\). Calculate the velocity and the \(x\)-coordinate of the particle for the conditions of \(t=8 \mathrm{sec}\) and \(t=12 \mathrm{sec}\) and find the maximum positive \(x\)-coordinate reached by the particle.

"I

"I

Step by Step Solution

3.46 Rating (156 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Engineering Mechanics Dynamics Questions!