Question: The 50-kg block is hoisted up the incline using the cable and motor arrangement shown. The coefficient of kinetic friction between the block and the
The 50-kg block is hoisted up the incline using the cable and motor arrangement shown. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is μk = 0.4. If the block is initially moving up the plane at v0 = 2 m/s, and at this instant (t = 0) the motor develops a tension in the cord of T = (300 + 120√t) N, where t is in seconds, determine the velocity of the block when t = 2 s.
v0 = 2 m/s 30
Step by Step Solution
3.37 Rating (153 Votes )
There are 3 Steps involved in it
To determine the velocity of the block when t 2 s we need to consider the forces ac... View full answer
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
