Question: Suppose that = 0.075 (in fps units, with g = 32 ft/s 2 ) in Eq. (15) for a paratrooper falling with parachute open.
Suppose that ρ = 0.075 (in fps units, with g = 32 ft/s2) in Eq. (15) for a paratrooper falling with parachute open. If he jumps from an altitude of 10,000 ft and opens his parachute immediately, what will be his terminal speed? How long will it take him to reach the ground?

dv dt = -8 + pv = 8 (1-2v). = -8 (15)
Step by Step Solution
★★★★★
3.34 Rating (160 Votes )
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
By an integration similar to the one in Problem 19 the solution ... View full answer
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
