Question: Refer to Problem 7.15. If the design earthquake parameters are V = 0.35 m/s and A = 0.3, determine the seismic settlement of the foundation.

Refer to Problem 7.15. If the design earthquake parameters are V = 0.35 m/s and A = 0.3, determine the seismic settlement of the foundation. Assume FS = 4 for obtaining static allowable bearing capacity.


Problem 7.15.

The following are the average values of cone penetration resistance in a granular soil deposit.

Depth (m) …………………… Cone penetration resistance, qc (MN/m2)

2 ………………………………………… 1.73

4 ………………………………………… 3.6

6 ………………………………………… 4.9

8 ………………………………………… 6.8

10 ……………………………………..… 8.7

15 ……………………………………….. 13


For the soil deposit, assume γ to be 16.5 kN/m3 and estimate the seismic ultimate bearing capacity, quE, for a continuous foundation with B = 1.5 m, Df = 1.0 m, kh = 0.2, and kv = 0. Use Eqs. (7.47) and (7.48).


Eqs. (7.47)

1 Static conditions: qu = qNg +yBN, b.

Eqs. (7.48)

1 Static conditions: qu = qNg +yBN, b.

1 Static conditions: qu = qNg +yBN, b.

Step by Step Solution

3.24 Rating (159 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

Depth m Cone penetration resistance qc MNm2 2 173 4 36 6 49 8 68 10 87 15 13 To find the values of t... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Principles Foundation Engineering Questions!