Question: Construct a confidence interval for using each random sample. Assume a normally distributed population. a) x = 79.3, n = 12, s = 9.2,

Construct a confidence interval for μ using each random sample. Assume a normally distributed population.
a) x̅ = 79.3, n = 12, s = 9.2, 95% confidence.
b) x̅ = 5.81, n = 20, s = 0.75, 90% confidence.
c) x̅ = 312.11, n = 5, s = 19.62, 99% confidence.
d) x̅ = 93.61, n = 50, s = 10.74, 95% confidence.

Step by Step Solution

3.41 Rating (170 Votes )

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock

The formula for calculating a confidence interval for the population mean when the population standa... View full answer

blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Principles Of Managerial Statistics Questions!