Question: In a simple linear regression based on 30 observations, it is found that b1 = 3.25 and se(b1) = 1.36. Consider the hypotheses: H 0

In a simple linear regression based on 30 observations, it is found that b1 = 3.25 and se(b1) = 1.36. Consider the hypotheses:

H 0 : β 1 = 0 and H A : β 1 ≠ 0.

a. Calculate the value of the test statistic.

b. Find the p-value.

c. At the 5% significance level, what is the conclusion? Is the explanatory variable statistically significant?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Principles Of Managerial Statistics Questions!