Question: 4.4. A Brownian motion X(t) either (i) has drift p. = +16 > 0, or (ii) has drift = -ZS < 0, and it
4.4. A Brownian motion X(t) either (i) has drift p. = +16 > 0, or (ii) has drift μ = -ZS < 0, and it is desired to determine which is the case by observing the process for a fixed duration T. If X(T) > 0, then the decision will be that μ = +ZS; If X(T) :5 0, then μ = -ZS will be stated. What should be the length T of the observation period if the design error probabilities are set at a = 8 = 0.05? Use S = 1 and
a- = 2. Compare this fixed duration with the average duration of the sequential decision plan in the example of Section 4.1.
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock
Question Has Been Solved by an Expert!
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock
