Question: 0.2 M ZnSO 4 is used in making a galvanic cell with an unknown amount of CuSO 4 . The cell potential is 1.04V at

0.2 M ZnSO4 is used in making a galvanic cell with an unknown amount of CuSO4. The cell potential is 1.04V at 500C. Calculate the concentration of CuSO4 in the cathode half-cell? [R= 8.3145 J/mol.K , F= 96,500 C]

Zn(s) + Cu2+(aq) Zn2+(aq) + Cu(s) E0 = 1.1 V

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Chemistry Questions!