Question: ( 1 0 pts ) If the influence to an aeration tank has BOD 5 = 2 0 0 mg / L , effluent BOD

(10 pts) If the influence to an aeration tank has BOD5=200 mg/L, effluent BOD5=10 mg/L, MLSS =3000mg/L, Y =0.8lb MLSS/lb BOD5, ke=0.03day^-1, aeration time (t)=7 hr, What is the mean cell residence time, c?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!