Question: 1 . ( 1 2 points ) Suppose in the short run a perfectly competitive firm has variable cost = 2 q 2 , and

1.
(12 points)
Suppose in the short run a perfectly competitive firm has variable cost =2q
2
, and
MC =4q where q is the quantity of output produced. Also, the firm has fixed cost F = $72.
a)(4 points) If the market price of the product is $36, how much output should the firm produce
in order to maximize profit?
b)(4 points) How much profit will this firm make?
c)(4 points) What is the Breakeven price?

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Economics Questions!