Question: 1 1. In a 100 m race, a sprinter accelerates for the first 40.0 m at 2.56 m/s. After this distance he reaches top speed

 1 1. In a 100 m race, a sprinter accelerates for

1 1. In a 100 m race, a sprinter accelerates for the first 40.0 m at 2.56 m/s. After this distance he reaches top speed and maintains this speed for the rest of the race. a) How long did it take the sprinter to run the first 40 m of the race? a) 4 marks d= v (initial)t 1/2at12 -> 2d 2(40) t2 = - = 31.25 -> 5.6 s a 2.56 2 marks v= at = (2.56)(5.59017) = 14.3 m/s t= d/v = 60

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Physics Questions!