Question: 1 2 . Determine combined discharge from the following data: Area to be served = 6 , 0 0 , 0 0 0 sq .

12. Determine combined discharge from the following data:
Area to be served =6,00,000 sq. m.
Population density =1084 per ha.
Time of entry =5 min
Time of flow =18 min
Rate of water supply =(100+20) lpcd
Permeability =45%
Make a logical assumption wherever required. (Hint: Time of concentration=
Sum of time of entry and time of flow).

Step by Step Solution

There are 3 Steps involved in it

1 Expert Approved Answer
Step: 1 Unlock blur-text-image
Question Has Been Solved by an Expert!

Get step-by-step solutions from verified subject matter experts

Step: 2 Unlock
Step: 3 Unlock

Students Have Also Explored These Related Civil Engineering Questions!