Question: 1. (20 pts total) A mass m = 4 10 kg is initially moving in a horizontal x-y plane. As shown in Figure 1, two

1. (20 pts total) A mass m = 4 10 kg is initially moving in a horizontal x-y plane. As shown in Figure 1, two constant forces of magnitudes F, = 50.0 N and F2 = 100.0 N then begin to act on the mass as the mass continues to move through a displacement of magnitude d = 15.00 m perfectly along the positive y axis. The angles of the forces measured counterclockwise with respect to the positive x axis are Of= 10.0" and 02= 120.0, respectively. No other forces act on the mass that cause work to be done. F2 d F1 01 m Figure 1. Looking down on the horizontal x-y plane as two constant forces act on a mass that moves through a displacement d perfectly along the y axis. a. (10 pts) Using the definition of work for constant forces, calculate the net work We done by the above forces. b. (10 pts) If the magnitude of the initial velocity of the mass was vo = 10.0 m/s when the forces began to act, calculate the magnitude of the final velocity v of the mass when it has move through the above displacement. Make use of your answer to la and the Work-Kinetic Energy Theorem
Step by Step Solution
There are 3 Steps involved in it
Get step-by-step solutions from verified subject matter experts
